• Current
 • Kurumsal

 • Turistik

 • Bilet Satış

 • Vize

Meridian Haberler

 • THY-İç hat uçuşlarda geçerli olacak zorunlu seyahat güncellemesi

  THY-İç hat uçuşlarda geçerli olacak zorunlu seyahat güncellemesi

  Değerli müşterilerimiz,

  Türk Hava Yolları’nın, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 31.08.2021 tarihli E89780865-153-13807 sayılı genelgesine istinaden 06 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren sadece yurt içinden yurt içine seyahat edecek  yolcular için uygulama kurallarını aşağıda bulabilirsiniz.

  6 Eylül 2021 tarihi itibariyle aşısız olan yolcularımızın seyahatlerinden önce en fazla 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testini ibraz etmesi gerekmektedir. Hastalığı geçirmemiş, aşısı bulunmayan ve negatif PCR testi sunmayan yolcularımız uçuşa kabul edilmeyecektir. Aşı, bağışıklık ve test bilgilerinin Hayat Eve Sığar uygulaması entegrasyonu sayesinde tarafımıza ulaşması için yolcunun Hayat Eve Sığar Uygulaması > HES Kod Ayarları bölümüne giderek Aşı Durumu, Hastalık Durumu ve Test Durumu bilgilerinin görüntülenmesine izin vermesi gerekmektedir. Bu izinlerin kapalı olması durumunda kişilerin verileri tarafımıza ulaşmayacağı için, uçuşa kabul sırasında uygun olmayan yolcu olarak görüntülenecektir.

  Uygulama Detayları:

  1. Uygulama sadece T.C. Vatandaşları için geçerli olup, yabancı ülke vatandaşları muaf tutulmuştur.

  2. Uygulama sadece iç hat uçuşlarını kapsamaktadır. Yurt dışından gelen veya yurt dışına devam edecek olan bağlantılı iç hat uçuşu olan tüm yolcular (T.C. Vatandaşları da dâhil ) uygulamadan muaf tutulmuştur.

  3. 18 Yaş altı (18 yaşından gün almamış) çocuk yolcular uygulamadan muaf tutulmuştur. (17 yaşını tamamlamış ve 18 yaşından gün almış olan çocuk yolcular AŞI veya BAĞIŞIKLIK şartını sağlamıyorsa, PCR testi sunmalıdır.)

  4. AŞI: Uçuştan en az 14 gün önce düzenlenmiş 2 doz Covid-19 Aşı sertifikasına (Johnson& Johnson için tek toz ) sahip olunması gerekmektedir.

  5. BAĞIŞIKLIK: En fazla 6 ay önce düzenlenmiş (180 gün olarak kontrol edilir) Covid-19 PCR test sonucu ''POZİTİF'' olan veya son 6 ay içerisinde düzenlenmiş ''İyileşme sertifikası'' sahibi olanlar yolcular hastalığı geçirmiş olarak kabul edilmektedir. Yolcunun hastalık sonrası karantinası bitmiş ve HES kodu risksiz statüsüne geçmiş olmalıdır.

  6. BAĞIŞIKLIK+AŞI: Süreye bakılmaksızın hastalığı geçirmiş ve uçuştan en az 14 gün önce düzenlenmiş tek doz Covid-19 Aşı sertifikasına sahip olunması gerekmektedir.

  7. 4. 5. ve 6. Maddelerde açıklanan AŞI veya BAĞIŞIKLIK şartlarından herhangi birini sağlayamayan yolculardan, Negatif PCR testi talep edilmektedir.

  8. PCR Testi için uçuşun kalkış saatinden önceki son 48 saat içerisinde numunenin verilmiş olması gerekmektedir.

  9. Sadece PCR testi kabul edilmektedir, antijen veya hızlı testler gibi alternatif testler kabul edilmemektedir.

  10. Yolcularımız tarafından Negatif PCR test sonucunun E-Nabız sistemine yansımış olmasının uçuş öncesinde kontrol edilmesi, yolcularımızın test yaptırdıkları sağlık kuruluşundan E-Nabız sistemine test sonucunun kaydedilmesini talep etmeleri ve ek olarak fiziki çıktı şeklinde test sonuçlarını yanlarında bulundurmaları tavsiye edilmektedir.

  11. Sağlık otoriteleri tarafından aşı olması uygun görülmeyen tüm misafirler PCR testi uygulamasına tabidirler.

  12. Yurtdışında aşı olan ve aşı bilgileri henüz Sağlık Bakanlığı sistemlerine yansımamış olan TC vatandaşları aşı sertifikalarını göstererek uçuşa katılabilirler. Health Pass uygulaması üzerinden QR okutarak aşı sertifikası kontrol edilecektir.

  13. PCR test sonucu yeni çıktığı için henüz Hayat Eve Sığar uygulamasına yansımamış olursa; test, E-nabız veya Hayat Eve Sığar uygulamasından QR kod okutularak kontrol edilecektir. 

  14. PCR testi yurtdışında yaptırmış olanlar içinse manuel kontrol yapılacaktır.

  15. 12. 13. ve 14. maddelerde yer alan istisnalar dışında uçuşa kabul sırasında yapılacak Hayat Eve Sığar uygulamasından yapılan sorgu sonucu dikkate alınıp, onay verilmeyen yolcular manuel evrak kontrolüyle uçuşa kabul edilmeyecektir.

  Saygılarımızla,
  Meridian Tur

 • SunExpress - İç hat uçuşlarda geçerli olacak zorunlu seyahat gün

  SunExpress - İç hat uçuşlarda geçerli olacak zorunlu seyahat gün

   

  Değerli Müşterilerimiz,

   T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından en son yayınlanan genelge doğrultusunda,

  6 Eylül 2021 tarihinden itibaren iç hat uçuşlarımızda seyahat edecek olan tüm yolcuların, kalkıştan önce aşağıda yer alan dokümanlardan birini ibraz etmeleri zorunlu hale gelecektir: 

  1. En az 14 gün önce gerekli tüm dozların tamamlandığını kanıtlayan aşı sertifikası 
  1. Bilimsel olarak bağışıklık kazanıldığı kabul edilen süre içinde alınmış iyileşme belgesi (son 180 gün içerisinde hastalık geçirildiğinin ve iyileştiğinin belgesi) 
  1. Kalkıştan önceki 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu: PCR testi, Türkiye’deki tüm devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yaptırılabilir.

  Yukarıda bahsi geçen dokümanlardan herhangi birini ibraz edemeyen yolcular ilgili uçuşlara kabul edilemeyeceğini hatırlatmak isteriz. Yukarıda bahsedilen koşulların yerine getirilip getirilmediği uçuş öncesi check-in esnasında HES kodu üzerinden kontrol edilecektir.

  Check-in sürecini mümkün olduğunca kolay ve hızlı hale getirmek için, 6 Eylül 2021 itibarıyla, yolcuların Covid-19 ile ilgili sağlık bilgileri check-in sırasında HES kodu üzerinden kontrol edilecektir. HES kodu, Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden kolayca alınabilir. Check-in yaparken talep edilmesi halinde hızlıca paylaşılabilmesi için yolcularınızın HES kodunu hazırda bulundurmalarını rica ederiz.

  Yolcularınız, seyahatlerine başlamadan önce kullandıkları HES mobil uygulamasının güncel olup olmadığını kontrol etmelerini ve uygulamanın ana ekranında yer alan "HES Kod Ayarları” adımından Aşı Durumu, Hastalık Durumu ve Test Durumu adımlarını aktif hale getirmelerini rica ederiz.

  Önemli Bilgi: HES kodu ile ilgili bu uygulama, iç hat uçuş rezervasyonu sırasında HES kodu paylaşma zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. 

  Saygılarımızla,
  Meridian Tur

 • Fransa Konsolosluğu Duyurusu

  Fransa Konsolosluğu Duyurusu

  Değerli müşterilerimiz, 

  Covid-19 - Koronavirüs salgınının oldukça aktif bir şekilde sirkülasyonu ve bazı varyantlarının yayılması sebebiyle, 28 Ağustos 2021 Cumartesi günü saat 23.59’dan itibaren Türkiye’den Fransa’ya seyahatlerde tedbirler artırılacaktır. 

  Bu tarihten itibaren, Türkiye yeniden kırmızı bölge olarak sınıflandırılan ülkeler arasında yer alacaktır. 

  Bu sınıflandırmadan kaynaklanan yeni tedbirlerden, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmış aşılar ile aşılanmış kişiler muaftır.

   Ancak, direkt uçuşla veya üçüncü bir ülkede 14 günden daha kısa bir süre geçirdikten sonra transit olarak Fransa’ya gitmek isteyen ve Fransa topraklarına girme hakkı bulunanaşılanmamış kişilermücbir bir sebep sunmak durumundadırlar. (İçişleri Bakanlığı’nın uluslararası seyahat belgesinde yer alan mücbir bir sebep veya yabancılar için geçiş belgesi aracılığıyla).

   Bu kişiler ayrıca:

  • Uçağa binmeden önce havayolu şirketine ve sınır kontrol yetkililerine, 48 saatten daha kısa bir süre önce yapılmış negatif sonuçlu bir PCR testi veya antijen testi ibraz etmek durumundadırlar (12 yaşından küçük çocuklar bu yükümlülükten muaftır);
  • Fransa’ya vardıktan sonra antijen testi yaptırmak durumundadırlar ;
  • Fransa’ya vardıklarında, masrafları tamamen kendileri tarafından karşılanmak üzere, valilik kararnamesi ile ilan edilecek 10 günlük bir karantinaya tabi olacaklarSöz konusu tedbire riayet edilip edilmediği emniyet ve jandarma görevlileri tarafından kontrol edilecektir. İhlali, en az 1000 € para cezası ile sonuçlanacaktır;
  • Kişiler kendilerini, idare tarafından sağlanan bir konaklama yerinin dışında bir yerde tecrit etmeleri durumunda (karantinaya tabi tutulan kişilere yardımcı olmak amacıyla mahalli tecrit destek hücreleri oluşturulmuştur) veya uluslararası bir bölgeden transit geçişte bulunmamaları durumunda, ihtiyaç duyulduğunda kontrol memurlarının karantina veya tecrit önleminin yerine getirilip getirilmediğini doğrulamalarını sağlayacak, uygun bir konaklama yeri (otel veya benzeri) veya ev adresini belirten, ve ihtiyaç halinde söz konusu konaklama yerine erişim şartlarını açıklayan, bir belge sunmak durumundadırlar;

   Kişiler ayrıca ;

  • Koronavirüs enfeksiyonuna dair herhangi bir semptom taşımadıklarına;
  • seyahatlerinden önceki 14 günlük süre zarfında Covid-19 virüsü taşıdığı teyit edilmiş bir vaka ile temaslı olduklarına dair bilgilerinin olmadığına;
  • ve sadece on bir yaşından büyük yolcular için geçerli olmak üzere, ulusal topraklara vardıklarında olası SARS-CoV-2 tespiti için bir teste veya virolojik tarama amacıyla biyolojik bir teste tabi tutulmalarını kabul ettiklerine dair yeminli bir beyanda bulunmak durumundadırlar.

  Düzenli olarak güncellenen ilgili web sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

  Saygılarımızla,
  Meridian Tur